Misel tedna

Iskalci Boga

Duhovna vsebina praznika Treh kraljev, ki ga v katoliški Cerkvi obhajamo 6. januarja, nam približa »iskalce Boga«, iskalce resnice, modre z Vzhoda (Jutrovega), ki morajo veliko žrtvovati, ko iz daljnih krajev pridejo po kažipotu zvezde v Betlehem pred Novorojenega. Naravnost pretresljiv odlomek iz Matejevega evangelija, nas na ta praznik uči, kako in pod kakšnimi pogoji je mogoče najti Boga.

Evangelist poimenuje te »iskalce Boga« modre. Toda, dandanes »izluščiti modrost«; o jej, iz  poplavi ponudb besed, novic, mnenj, informacij …, izluščiti pravo, modro resnico?! Je to sploh mogoče? Je! Modri, ki sporočilo z neba, za pravo smer do najdenja Resnice (v sebi) slišijo in premislijo, so nam pri tem lep zgled. Priznajmo si, sodobnikom nam je težje poslušati kot govoriti.

Zato vam ob prazniku Gospodovega razglašenja želim zlasti »polnost slišanja svetlobe« iz betlehemskega hleva in razmislek o Luči, ki žari iz njega. Drugače rečeno, ne ogibamo se razmisleka o svoji osebni veri. O njej pravi naš škof dr. Peter Štumpf, da je danes zelo na preizkušnji in da se redki tega zavedajo, in nadaljuje: »Gre za zelo globoke duhovne procese. Gre za boj med Kristusom in antikristom, ki pomeni hudega duha. Ta boj se vrši v duši vsakega človeka … Vsak človek je bojno polje, ki se lahko spremni v Božje kraljestvo ali pa v kraljestvo pekla, zasvojeno s hudim duhom. V tem boju pa je potrebna osebna odločitev in tukaj ima osebna vera odločilno vlogo. Noben človek ne more biti odvezan od odločitve za Jezusa ali pa za hudega duha. Med enim in drugim se je potrebno odločiti. Nevtralnosti tukaj ni. Kdor hoče biti nevtralen, je že na strani antikrista, ker s svojo nevtralnostjo ne priznava, da je Jezus Gospod, ki je Bog in človek« (iz pridige na »staro leto«).

Zaupana in podarjena nam je veličina Božjega otroštva, zato naj nam bo: v rasti osebne vere, torej osebnega odnosa do Novorojenega, vodnica in priprošnjica  Božja Mati, ki je to postala prav zaradi osebne vere, v kateri se je zavedala veličine Božje ponudbe. Naj nam bo, na naših osebnih bojnih poljih, med vero in nevero, tudi Mati naših svobodnih osebnih odločitev za Boga.